Tak sa zdá, že myslieť na prírodu je opäť konečne módne. My to dnes štýlovo nazývame recyklovaním, bio, eko, raw či vegan a dokonca máme niekedy pocit, že sme na túto novinku prišli úplne sami. V skutočnosti bol však život v súlade s prírodou kedysi celkom bežný, a nebolo to až tak dávno. Stačí nakuknúť do domácností našich starých mám a nechať sa inšpirovať ich vynaliezavosťou. Pootvorte dvierka na babičkinej špajzi a nájdete tam hŕbu prázdnych kelímkov z jogurtu. Na čo? Tak napríklad na jar ich tie naše babky využijú ako mini kvetináče  na sadeničky.

Tak vidíte, stačí len trošku kreativity, aby nám „odpad“ priniesol úžitok.

V tomto článku nájdete niekoľko rád, ktoré pochádzajú z našich skúseností v Babkas a tiež z vychytáviek našich starých mám. Budeme radi, ak pomôžu aj vám alebo vám budú inšpiráciou vo vlastnej tvorbe.

1. VÝBER MATERIÁLU – dôležitý prvý krok 

Na výrobu našich štrikovaných výrobkov používame prírodné priadze. Ideálne je, ak má vlna aj certifikát OEKO-TEX®. Tento symbol potvrdzuje, že priadza bola testovaná v certifikovanom skúšobnom ústave asociácie OEKO-TEX® a obstála v teste s pozitívnym výslednom vo viac ako 100 parametroch dôležitých pre zdravie človeka. Neobsahuje látky zdraviu škodlivé. Ich používaním nevznikne alergická reakcia a máte istotu, že neobsahujú žiadne škodlivé chemické látky. 

100% priadze sú, samozrejme, o dosť drahšie ako tie syntetické, niekedy aj dvakrát toľko. Takže, keď sa rozhodujeme pre kúpu prírodnej priadze, uvažujeme nad tým asi takto: v cene tejto vlny sú zahrnuté výdavky spojené s chovom a starotlivosťou o ovce, získavaním a spracovaním vlny a jej následnou distribúciou a predajom. Kúpou takejto vlny podporíme priemysel, ktorý funguje v súlade s prírodou i našimi etickými hodnotami, namiesto takého, ktorý vyrába produkty z umelo vytovrených látok.

2. RUČNÁ VÝROBA – pridaná hodnota

Najlepšia je taká práca, ktorá má zmysel. V Babkas sme sa rozhodli osloviť slovenské staré mamy, ktoré rady štrikujú a chceli by si takýmto spôsobom aj trošku privyrobiť. Obyčajné štrikované ponožky tak získali pridanú hodnotu – radosť. Naše starké sa neuveriteľne tešia z toho, že môžu byť užitočné, že môžu tvoriť, vymýšľať a pliesť od rána do večera. Majú radosť, keď im ukážeme, že práve ich ponožky si vybral niekto z opačnej strany Slovenska, alebo dokonca Francúzska či Írska. Je ale kopu ďalších spôsobov, ako svojim produktom pridať niečo naviac. Možno stačí do balenia pridať malý darček, ktorý vyčarí úsmev na tvári.

Navyše, ručná práca, remeslá a tradície, ktoré sa desiatky rokov dedili z generácie na generáciu sú vytláčané vysoko výkonnými strojmi. Samozrejme, je veľmi pohodlné využívať pásovú výrobu. Výrobky z nej sú lacné a dostupné na každom kroku. Ručná výroba je náročná, zdĺhavá a často nedokonalá, a práve tým je krásna. Každý kúsok si nesie svoj jedinečný príbeh, prešiel rukami človeka, ktorý do kusu hmoty vložil svoj čas, tvorivosť a trpezlivosť. A to zatiaľ žiadny stroj nahradiť nedokáže. 🙂

3. BALENÉ S LÁSKOU 

Poznáte ten pocit, keď si objednáte nejakú peknú vecičku a potom nedočkavo čakáte na jej príchod. Vtedy vás poteší aj samotný pohľad na poštára, ktorý má pre vás balíček. Balenie produktu je veľmi dôležité a často dokáže potešiť skoro tak dobre, ako vec, ktorú ukrýva. Ponúkame vám jeden zo spôsobov, ktorý sme využili na balenie našich produktov a chceme sa s vami oň podeliť. Je jednoduchý a využijete pri ňom veci, ktoré sa určite nachádzaú niekde vo vašej domácnosti.

My sme využili staré noty pre bubeníkov, ktoré mali namierené do koša, ale rovnako dobre vám poslúžia aj noviny. Urobili sme z nich baliaci papier a balíčak sme potom previazali prírodným špagátom.

Ku každému balíčku pridávame odkaz. Niekedy si ľudia radi odkaz vymyslia aj sami, najmä ak niečo kupujú ako darček. Inokedy napíšeme, odkiaľ pochádza babička, ktorá danú vecičku vyrobila. Odkazy píšeme na písacom stroji, každý je tak vyrobený špeciálne pre človeka, ktorému putuje.

Na odkaz ďalej odtlačíme pečiatku s obrysom Slovenska a bodkou na nej zaznačíme miesto, kde sa nachádza obec, v ktorej bol produkt vyrobený. Väčšina našich starých mám totiž býva v malých, zapatrošených dedinkách, takže veľa ľudí ani netuší, kde sa nachádzajú, no mapka im napovie.

A takto nejako to vyzerá na ceste k Vám. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 × 4 =