V našom Babkas obchodíku nájdete množstvo príjemných kúskov upletených výlučne z prírodných materiálov. Rozhodli sme sa Vám ponúknuť pár šikovných rád, ako sa starať o pleteniny vyrobené z ovčej vlny, merino vlny či alpaky. Prírodné materiály si totiž vyžadujú iný prístup ako tie syntetické a to z jednoduchého a veľmi logického dôvodu. Vlna získavaná z rôznych druhov oviec, ktoré sú zväčša voľne chované na rozsiahlych veterných pastvinách sa prirodzene prispôsobila týmto podmienkam a je veľmi odolná voči vetru a chladu.

Pranie

Prírodné priadze majú samočistiace schopnosti. Obsahujú totiž prírodnú chemickú látku lanolín, ktorá prirodzene odoláva špine a vode. Netreba ich teda prať tak často ako iné odevy.
Pranie v práčke je pre prírodné priadze citlivý proces, netreba sa ho však vôbec báť. Základom úspechu sú nízke otáčky. Využite program na vlnené či jemné oblečenie alebo ručné pranie s maximálnou teplotou do 30 stupňov. Použite prací prášok na vlnu.

Ak sa chcete vyhnúť zrazeniu alebo splstnateniu vlnených odevov, namočte ich pred praním do vlažnej vody. Tento postup sa odporúča najmä pred prvým praním.

Sušenie a žehlenie

Vlnené odevy je najlepšie sušiť voľne rozložené. Žehlenie sa pri tomto type priadze neodporúča, vysoká teplota by materiál mohla poškodiť. Väčšinou nie je žehlenie vlnených odevov vôbec nutné, pekne sa Vám vystrú aj sami.

TIP NA ZÁVER

Čo robiť, ak sa Vám pletenina zrazí?

V tomto prípade je potrebné namočiť pleteninu do teplej vody a ešte mokrú ju rovnomerne ponaťahovať do všetkých strán.

Veríme, že pre Vás budú tieto rady užitočné a prinesú Vám svoje ovocie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

thirteen − 11 =